HOMEABOUT USWEST COAST SWINGMODERN JIVEBUY DANCE DVDsFAQsCONTACT

 
 
 

2014 Best of the Best Results:

Classic
1st - Peter Fradley & Michelle Fletcher
2nd - Clint Glasgow & Elysia Somerfield
3rd - Allan Skinner & Rachel Cureton
4th - John-Paul Masson & Emma Collyer


Strictly Novice

1st - Thomas Reardon & Annaleise Chalmers
2nd - Jordan Paterson & Rita Yassi
3rd - Chris Pugmire & Tanya Dodi
4th - Jonathan Ham & Janine Martin
5th - Stephen Knell & Jaz Stewart
6th - Anthony Schembri & Tracey Neate
7th - Van Khanh Le & Leigh Stanley
8th - Will Hallam & Edie Cheng
9th - Karl Hahn & Sarah Thompson
10th - Simon Costain & Monique Lill (nee Ionita)


Strictly Open

1st - Anthony Truong & Emma Collyer
2nd - Ajay Ranipeta & Libby Collins
3rd - Shanon Coxall-Jones & Kylie Davey
4th - Zachary Skinner & Rachel Cureton
5th - Peter Fradley & Louise Temple
6th - Craig Schubert & Samantha Ward
7th - Justin Zadro & Elysia Somerfield
8th - Ian Lee & Michelle Fletcher
9th - Kjell Schwab & Kate Foster
10th - Allan Skinner & Larissa Thayane


Jack & Jill Newcomer

1st - Trevor Hobbs & Kimberley Burton
2nd - Clay Hackett & Tonje Loefoll
3rd - Seth Caldwell & Silvana Karina Acosta De Kruger
4th - James Patrick & Caitlin Batt
5th - Jeffrey Bryant & Rhonda King
6th - Ben Banerjee & Sofia Casbolt
7th - Adam Baldwin & Zoie Caporn
8th - Jason Stubbs & Julia Nalivaiko


Jack & Jill Novice

1st - Jordan Paterson & Annaleise Chalmers
2nd - Kadu Pires & Laura Masson
3rd - Thomas Reardon & Monique Lill (nee Ionita)
4th - Darryn Solomon & Larissa Thayane
5th - Campbell McKenzie & Tracey Neate
6th - Chris Pugmire & Helen Marx
7th - Anthony Schembri & Lucilla Ronai
8th - Stephen Knell & Lidia Lucic
9th - Jonathan Ham & Rita Yassi
10th - Van Khanh Le & Leigh Stanley
11th - John Squibb & Laura Shafter
12th - Andy Fernandes & Tanya Dodi
13th - Sujit Menon & Natasha Lawton
14th - Mark Farrell & Amber Pauley
15th - David Mum & Anabel Pascoe
16th - Chris Thorp & Stephanie Price

Jack & Jill Intermediate

1st - John-Paul Masson & Emma Collyer
2nd - Craig Schubert & Louise Temple
3rd - Matt Grevett & Kate Foster
4th - Scott Paynter & Rachel Cureton
5th - Anthony Truong & Eve Saucier
6th - Casey Fowler & Allison Davis
7th - Ian Lee & Kylie Davey
8th - Jasper Liu & Julie Jones
9th - Shanon Coxall-Jones & Elysia Somerfield
10th - Chris Schneider & Kirri Robinson


Jack & Jill Invitational 

1st - Peter Fradley & Kate Foster
2nd - Brady Stanton & Rachel Cureton
3rd - Allan Skinner & Libby Collins
4th - Zachary Skinner & Samantha Ward
5th - Clint Glasgow & Louise Temple
6th - Ajay Ranipeta & Eve Saucier
7th - Justin Zadro & Emma Collyer
8th - John-Paul Masson & Michelle Fletcher


2013 Best of the Best Results


Classic 

1st Place - Allan Skinner & Holly Skinner 

2nd Place - Clint Glasgow & Louise Temple 

3rd Place - Brady Stanton & Kylie Davey

Jack & Jill Advanced/Invitational  

1st Place - Jesse Voss & Libby Collins

2nd Place - Brady Stanton & Kate Foster

3rd Place - Peter Fradley & Michelle Fletcher

Jack & Jill Intermediate 

1st Place - Zac Skinner & Kate Foster

2nd Place - Eric Gray & Kylie Davey

3rd Place - Craig Shubert & Holly Skinner

Jack & Jill Novice  

1st Place - Jasper Liu & Raechel Allen

2nd Place - Matt Grevett & Holly DeHavilland 

3rd Place - JP Masson & Kelly Wright 

Jack & Jill Newcomer

1st Place - Anthony Truong & Alicia Paulsen

2nd Place - Mark Davies & Wendy Green

3rd Place - Ken (Van Khanh) Le & Helen Smith

Strictly Novice  

1st Place - Ben Plows-Kloff & Mandi Stanton

2nd Place - Casey Fowler & Tina Groznik 

3rd Place - Scott Paynter & Zoe Klomp 

Strictly Open  

1st Place - Wee Tzi Yz (Zee) & Libby Collins 

2nd Place - Craig Schubert & Holly Skinner 

3rd Place - Eric Gray & Ani Fuller 


CLICK HERE TO SEE SOME OF THE  PHOTO'S FROM THE EVENT! 

CLICK HERE TO SEE THE VIDEOS FROM BEST OF THE BEST 2013!

2012 Best of the Best Results

JACK & JILL NEWCOMER

1st Place - Andy Fernandes & Caitlyn Kinsella

2nd Place - Campbell McKenzie & Edith Cheng

3rd Place - Nathan Mudd & Holly Dehavilland

JACK & JILL NOVICE

1st Place - Shaun Talmadge & Kylie Davey

2nd Place - Francis Flores & Kate Foster

3rd Place - Kjell Schwab & Clea Alexander

JACK & JILL INTERMEDIATE

1st Place - Austin D’Silva & Libby Collins

2nd Place - Eric Grey & Holly Skinner

3rd Place - Craig Schubert & Bianca LeBrocque

JACK & JILL INVITATIONAL

1st Place - Jordan Frisbee & Libby Collins

2nd Place - Tatiana Mollmann & Austin D’Silva

3rd Place - Brady Stanton & Melina Ramirez

STRICTLY SWING NOVICE

1st Place - Francis Flores & Deepika Goundar

2nd Place - Benjamin Plows-Kloff & Mandi Stanton

3rd Place - Ian Lee & Kate Mackay


STRICTLY SWING OPEN

1st Place - Eric Grey & Holly Skinner

2nd Place - Clint Glasow & Bianca LeBrocque

3rd Place - Kenny Nelson & Samantha Ward

CLASSIC

1st Place - Allan Skinner & Holly Skinner

2nd Place - Clint Glasgow & Louise Temple

3rd Place - Brady Stanton & Libby Collins


Here's a video clip of the Aussie Teachers Workshop Recaps of what was taught!   




BEST OF THE BEST 2011 RESULTS

Here's some photo's from the event! 

Next

Thanks to everyone who attended the event! 

Here's the results from Best of the Best 2011 from the West Coast Swing Competitions held:

Newcomer Jack & Jill:

1st Place - Lucas Fearn (VIC) & Carol Webb (VIC)

2nd Place - Ian Lee (NSW) & Lara Cameron (VIC)

3rd Place - Terry Furness (ACT) & Belinda Bates (NSW) Jordan & Tatiana

Novice Jack & Jill:

1st Place - Ajay Ranipeta (NSW) & Ani Fuller (NEW ZEALAND)

2nd Place - Karl Jancar (NSW) & Louise Capps (NSW)

3rd Place - Stephen Knell (QLD) & Kylie Davey (QLD)

Intermediate Jack & Jill:

1st Place - Clinton Glasgow (NSW) &  Holly Skinner (QLD)

2nd Place - Brett Lebrocque (VIC) & Samantha Ward (VIC)

3rd Place - Craig Schubert (SA) & Libby Collins (VIC)

Our thanks go to Swing Dance Down Under who were our sponsor of the Jack & Jill competition!

Novice Strictly Swing

1st Place - Eric Gray (New Zealand) & Ani Fuller (New Zealand)

2nd Place - Karl Jancar (NSW) & Rachel Cureton (QLD)

3rd Place - Louise Capps (NSW) & Ajay Ranipeta (NSW)

Open Strictly Swing


1st Place - Scott Stuart (VIC) & Kat Ostrenski (QLD)

2nd Place - Allan Skinner (QLD) & Libby Collins (VIC)

3rd Place - Samantha Ward (VIC) & Brady Stanton (SA)


 

 

 

Copyright © Nuroc Dance Company 2010. All Rights Reserved. | Design by Podd Creative | Powered by Search & Be Found